DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

W piątkowe przedpołudnie, 13 kwietnia burmistrz Tomasz Szulc, jego zastępca Paweł Jakubowski oraz kierownik promocji Tomasz Matusiak złożyli wiązankę przy Opalenickiej Ścianie Pamięci pod tablicą upamiętniającą opaleniczan zamordowanych przez NKWD. 13 kwietnia obchodzony jest bowiem Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Ustanowiony on został 14 listopada 2007 roku przez Sejm RP w celu oddania hołdu wszystkim wymordowanym przez służby radzieckie. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę podania przez Niemców informacji o odkryciu na terenie ZSRR masowych grobów. Miało to miejsce 13 kwietnia 1943 roku. Związek Radziecki nie przyznał się do zbrodni a w Polsce czasach komunizmu prawda o tych wydarzeniach była skrzętnie ukrywana.

Dopiero w kwietniu 1990 roku Michaił Gorbaczow przekazał Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku, tym samym przyznając się do popełnienia mordu. W zbrodni katyńskiej rozstrzelanych zostało ponad 21 tysięcy obywateli polskich. Ofiarami byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną po agresji 17 września 1939 roku.

Zamordowano także kilkutysięczną grupę funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej. Poza tym wśród ofiar było przeszło 7 tysięcy osób cywilnych, policjantów i oficerów bez statusu jeńca, osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich.

Opr. TM
Foto: PŁ

PODZIEL SIĘ