POPRZEZ PAMIĘĆ TRWA HISTORIA

W czwartek, 2 listopada na Cmentarzu Parafialnym w Opalenicy po raz trzeci wspominano zasłużonych opaleniczan. Tym razem spotkaliśmy się w Dzień Zaduszny. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter. W poprzednich latach życiorysy znanych ludzi przygotowywał Zygmunt Duda. W tym roku dwa również były jego autorstwa. Niestety trzeci, napisany przez Karola Piotrzkiewicza, opowiadał o życiu naszego regionalisty już w czasie przeszłym.

Uroczystość rozpoczęła się o 17.30 przy kaplicy cmentarnej. Jako pierwszy przybliżony został życiorys właśnie Zygmunta Dudy. Kolejne słowa i zdania wypowiadał ksiądz proboszcz Antoni Lorenz. Ciąg osiągnięć, pracowitość i ilość publikacji autorstwa regionalisty z łatwością zapełniła kilka kartek biogramu. Nie zastąpią one nam jednak pustki, którą swoim odejściem pan Zygmunt po sobie pozostawił.

Drugi biogram traktował o życiu Stanisława Horowskiego, a odczytała go wnuczka Jolanta. Trzeci życiorys opowiadał o ziemskich losach Antoniego Niezgodzkiego, a w rolę lektora wcielił się radny Jarosław Wojciechowski.

Patronat nad imprezą sprawowali Burmistrz Opalenicy i Proboszcz parafii pw. Św. Mateusza w Opalenicy. Organizatorem było Centrum Kultury i Biblioteka. Pomimo jesiennej aury w wydarzeniu licznie udział wzięli mieszkańcy, w tym co cieszy szczególnie dużo było młodzieży szkolnej. Aktywnie w uroczystość włączyli się opaleniccy kibice z Fan Clubu Lecha Poznań oraz strażacy z OSP Rudniki.

Tomasz Matusiak

BIOGRAM ZYGMUNTA DUDY (opracowanie Karol Piotrzkiewicz) => kliknij w link

BIOGRAM STANISŁAWA HOROWSKIEGO (opracowanie Zygmunt Duda) => kliknij w link

BIOGRAM ANTONIEGO NIEZGODZKIEGO (opracowanie Zygmunt Duda) => kliknij w link

PODZIEL SIĘ