BOHATEROM POWSTAŃCOM WIELKOPOLSKIM – MIESZKAŃCY ZIEMI OPALENICKIEJ

 

Mszą świętą w kościele pod wezwaniem Świętego Mateusza w Opalenicy rozpoczęły się w niedzielę 27 czerwca uroczystości związane z oficjalnym odsłonięciem wyjątkowej budowli, jaka powstała przed Centrum Kultury i Bibliotece w Opalenicy.
Pomnik Powstańców Wielkopolskich – bo o nim mowa – nieprzypadkowo znalazł się w tym miejscu – a więc przed budynkiem CKiB, którego patronem są właśnie są bohaterscy mieszkańcy Wielkopolski, którzy walczyli z zaborcą i walkę tą wygrali, dając impuls do odzyskania niepodległości w naszym kraju.
– Dzisiejszy dzień jest dla mnie bardzo podniosły ponieważ mówimy o powstańcach wielkopolskich, o jedynym zrywie, który doprowadził do wolności Wielkopolski i do tego, że dziś możemy być dumnymi Polakami, dumnymi Wielkopolanami. Historia naszego pomnika – mógłbym przekornie powiedzieć, że rozpoczęła się w 1977 roku. Ówczesne władze zdecydowały o budowie pomnika przy Urzędzie Miejskim. Pomnik ten składał się z obelisku i fontanny. Niestety od lat 90-tych pomnik był degradowany i niszczony. Zlikwidowano fontannę, a w to miejsce usypano klepisko. Pozostał samotny, zapomniany obelisk. Przy rewitalizacji pomnika, chcieliśmy go tutaj przenieść, niestety stan techniczny okazał się na tyle słaby, że uległ całkowitemu zniszczeniu. Postanowiłem, że zbudujemy nowy pomnik, w nowej lokalizacji. Powiem, że Opalenica jest miejscem wyjątkowym, bo projekt wsparło od razu wiele osób. W bardzo krótkim czasie udało nam się pomnik wybudować – mówił podczas uroczystości Burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc. – Te osoby dały tak dużą wiarę, że w bardoz krótkim czasie udało nam się pomnik wybudować. Wspomnę tutaj o doktorze Kościańskim, doktorze Wojcieszaku, o przedstawicielach Izby Gospodarczej, m.in. Stanisławowi Dachowi, czy Janie Adamczewskim. Był również z nami od samego początku prezes Komopalu Michał Komorowski, był dyrektor Krzysztof Sadowski, byli pracownicy urzędu i ta grupa bardzo szybko stworzyła koncepcję – dodał szef Gmin Opalenica.
Ostateczny kształt pomnika, to zasługa jego autora – poznańskiego artysty Romana Kosmali. Pomnik wykonany jest ze szlachetnych materiałów. Wykonawcą elementów granitowych jest Granitmar Marian Gryś z Kościana, który specjalnie sprowadził odpowiednio dobrany granit. Odlewy z brązu wkomponowane w kamień stanowić będą przez wiele lat jego stały element.
Kilka zdań na temat samego pomnika, jak i historii Powstania Wielkopolskiego w nawiązaniu do Opalenicy i jej mieszkańców wypowiedział historyk doktor Zdzisław Kościański. Następnie dokonano oficjalnego odsłonięcia pomnika poprzez ściągnięcie biało – czerwonej wstęgi. Aktu tego dokonał burmistrz Tomasz Szulc, w asyście doktora Zdzisława Kościańskiego oraz dyrektora Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy Krzysztofa Sadowskiego.
Pomnik poświęcili księża proboszczowie opalenickich parafii – Antoni Lorenz oraz Zbigniew Kuźnicki.
Zwieńczeniem uroczystości było wmurowanie przy pomniku tak zwanej kapsuły czasu – na pamiątkę dla przyszłych pokoleń opaleniczan. W kapsule znalazły się: nazwiska powstańców z Kampanii Opalenickiej, powstańcza flaga, rysunki dzieci po konkursie „Powstanie Wielkopolskie oczami dziecka”, raport o stanie Gmina Opalenica za 2020 rok, kilka pozycji książkowych traktujących o Powstaniu Wielkopolskim, a w których pisaniu uczestniczył doktor Bogumił Wojcieszak. Do kapsuły włożono również akt poświęcenia i odsłonięcia pomnika. Kapsułę wmurował burmistrz Tomasz Szulc oraz starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński.
Na koniec liczne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem, a całość krótkim koncertem uświetniła Opalenicka Orkiestra Dęta.