DEKLARACJE CENTRALNEJ EWIDENCJI EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW

Szanowni Państwo,

Do końca czerwca właściciele domów jednorodzinnych, rekreacyjnych, budynków gospodarczych oraz zarządcy nieruchomości muszą zadeklarować, jak i czym je ogrzewają. Wśród kilku dostępnych metod, można wybrać wygodny dla siebie sposób złożenia deklaracji przez Internet. Deklaracje trafią do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

Powstanie CEEB  to element systemu poprawy jakości powietrza w Polsce.  Gminy, w których – jak wykaże CEEB – dominują zanieczyszczające powietrze źródła ciepła, tzw. „kopciuchy” będą mogły efektywniej zarządzać polityką niskoemisyjną, a mieszkańcy, przez aplikację, zamówią przeglądy kominiarskie i inwentaryzację budynku. Właściciele szybko sprawdzą możliwości dofinansowania termomodernizacji swoich nieruchomości. Wszystkie udogodnienia dla obywateli i przedsiębiorców zostaną uruchomione w przyszłym roku.

We wspólnym interesie…

Deklaracje do CEEB składamy wszyscy do 30 czerwca 2022 r. Termin ten dotyczy źródeł ciepła, które mieliśmy uruchomione przed 1 lipca 2021 r. W odniesieniu do budynków wielorodzinnych deklaracje składają zarządcy tych nieruchomości. Chyba, że w mieszkaniach są indywidualne źródła ciepła np. kominki, piece kaflowe, kozy, wówczas to właściciel osobiście oddaje deklarację zarządcy nieruchomości albo od razu składa ją w urzędzie swojej gminy.

W przypadku nowo uruchomionych źródeł ciepła czyli po 1 lipca 2021 r. właściciel lub zarządca składa deklarację w ciągu 14 dni od pierwszego uruchomienia urządzenia: miejskiej instalacji gazowej lub CO, kotła na olej opałowy, pieca, kominka, elektrycznej instalacji grzewczej itp.

łatwo i wygodnie!

Jak złożyć deklarację? Większość z nas na co dzień korzysta z komputera i może najwygodniej będzie nam złożyć deklarację na stronie https://ceeb.gov.pl/. Możemy także w drodze z pracy czy po drodze na zakupy odwiedzić swój urząd gminy i tam złożyć dokumenty w wersji papierowej. Ich wypełnienie zajmie chwilę, a w dodatku od razu na miejscu możemy zapytać urzędników, czy nie przeoczyliśmy jakichś rubryk albo nie popełniliśmy błędów. Następnie oddajemy w urzędzie naszą wypełnioną deklarację i obowiązek złożenia deklaracji jest wypełniony. Cała procedura zajmie ok. 5 minut. Chyba, że zostawimy ją na ostatni moment, wtedy mogą być już kolejki. Jeżeli nie możemy osobiście pojawić się w urzędzie, możemy wysłać dokument pocztą.