W niedzielę, 20 sierpnia na terenie Centrum Wystawowo-Szkoleniowego w Sielinku miały miejsce niezwykłe wydarzenia. Odbyły się bowiem Dożynki Archidiecezjalno-Samorządowe. Organizatorami byli arcybiskup Stanisław Gądecki, burmistrz Tomasz Szulc i duszpasterz rolników ksiądz kanonik Sławomir Grośty.

Uroczystości rozpoczęła msza święta dziękczynna odprawiona przez księdza biskupa Grzegorza Balcerka. W nabożeństwie uczestniczyło m.in. czterech parlamentarzystów: senator Jan Filip Libicki oraz posłowie Jakub Rutnicki, Grzegorz Piechowiak i Marcin Porzucek. Po mszy nastąpiła część obrzędowa.

Rozpoczął ją hejnał dożynkowy. Następnie gości powitali burmistrz Tomasz Szulc i ksiądz kanonik Sławomir Grośty. Podziękowali wszystkim za przybycie, a rolnikom złożyli wyrazy uznania za trud podczas żniw, podkreślając, że tegoroczne były nadzwyczaj trudne. Ze względu na warunki pogodowe i podtopienia duża część rolników nie może cieszyć się z udanych zbiorów.

Część obrzędowa, w wykonaniu zespołów działających przy Obornickim Ośrodku Kultury, zawierała tradycyjne dla tego wydarzenia elementy. Było więc obtańczenie wieńca i dzielenie się chlebem. Po występie gości na scenie zaprezentował się lokalny zespół „Rudniczoki”. Całość dożynek zakończyła zabawa przy dźwiękach piosenek w tonacji polskiej muzyki tanecznej.

TM