Gmina Opalenica

Dr Bogumił Wojcieszak z tytułem Honorowego Obywatela Opalenicy

Dnia 1 kwietnia 2025 r. Zarząd Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 im. Edmunda Klemczaka w Opalenicy, złożyło do Rady Miejskiej w Opalenicy wniosek o nadanie tytułu „Honorowego Obywatela Opalenicy” Panu dr. Bogumiłowi Wojcieszakowi.  Dziś podczas XIV sesji Rady Miejskiej dr Bogumiłowi Wojcieszakowi został nadany tytuł Honorowego Obywatela Opalenicy. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.
Dr Bogumił Wojcieszak to wybitny historyk, badacz dziejów regionu, autor i redaktor licznych publikacji o tematyce regionalnej, popularyzator historii oraz wieloletni działacz społeczny. Jest mieszkańcem Opalenicy i od ponad czterech dekad z wielkim oddaniem poświęca się pracy naukowej, wydawniczej i popularyzatorskiej związanej z dziejami miasta, gminy, powiatu nowotomyskiego oraz regionu Wielkopolski.
Jego działalność badawcza obejmuje m.in. historię Powstania Wielkopolskiego, losy lokalnej społeczności w okresie II wojny światowej, sylwetki zasłużonych opaleniczan i duchowieństwa wielkopolskiego.
Na szczególne uznanie zasługują dzieła jego autorstwa i współautorstwa, takie jak:
• Czterotomowe opracowanie „Księża społecznicy w Wielkopolsce 1894–1918/19. Słownik biograficzny”, w którym opisał ponad 100 sylwetek duchownych – liderów polskości, z czego aż 20 dotyczyło ziemi opalenickiej;
• „Opalenicki słownik biograficzny” – trzytomowa, publikacja przybliżająca niemal 200 postaci związanych z Opalenicą, której dr Wojcieszak był redaktorem naukowym i autorem znacznej części biogramów;
• Wieloletni wkład w redakcję publikacji „Powstańcy Wielkopolscy. Biogramy uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918/1919”, w której zamieścił ponad 60 biogramów i współredagował tom XVI;
• Publikacje lokalne o szczególnym znaczeniu dla pamięci zbiorowej, których dr Wojcieszak jest współautorem takie jak „Powstańcze tradycje Opalenicy”, „Ojczyzna z ich woli i krwi”, „Trzeba było pójść. Powiat Nowotomyski w Powstaniu Wielkopolskim 1918 – 1919. Historia i pamięć”, „Nie dajmy zginąć ofiarom… Opaleniczanie w latach II wojny światowej” czy albumowe serie „Nowotomyskie przechadzki śladami dawnych pocztówek”.
Jako aktywny regionalista, Pan Bogumił Wojcieszak przywraca pamięć historyczną także w przestrzeni publicznej. Jest autorem inskrypcji na licznych tablicach i pomnikach poświęconych bohaterom Powstania Wielkopolskiego, ofiarom zbrodni katyńskiej, kawalerom Virtuti Militari oraz poległym mieszkańcom ziemi
opalenickiej. Przy Jego merytorycznym wsparciu powstały m.in. Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Opalenicy i Dakowach Mokrych, „Ściana Pamięci”, a także upamiętnienia Edmunda Klemczaka i innych zasłużonych opaleniczan.
Jego wkład w edukację historyczną i wychowanie patriotyczne młodego pokolenia przejawia się m.in. w długoletnim wspieraniu szkół, organizacji wydarzeń historycznych, publikacjach edukacyjnych takich jak „Opalenicki śpiewnik patriotyczny” oraz działalności w Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Dr Bogumił Wojcieszak jest również współzałożycielem i honorowym prezesem Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Opalenicy, a jego działalność społeczna i patriotyczna została wielokrotnie uhonorowana:
• Nagrodą Honorową „Dobosz Powstania Wielkopolskiego” (2005),
• Srebrnym i Złotym Medalem „Wierni Tradycji” Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego,
• Krzyżem „Semper Fidelis” Związku Solidarności Polskich Kombatantów,
• Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (2013, 2021),
• Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2012),
• Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa oraz wieloma odznaczeniami lokalnymi,
wojewódzkimi i krajowymi.
Wszystkie te działania, realizowane z pasją i bezinteresownością, stanowią nieoceniony wkład w dokumentowanie, zachowanie i promowanie dziedzictwa historycznego Opalenicy i całej Wielkopolski.
Pan dr Bogumił Wojcieszak swoją działalnością nie tylko rozsławia Opalenicę, lecz także służy lokalnej wspólnocie jako nauczyciel pamięci, sumienny badacz i strażnik tradycji.