W dniach od 8 do 10 października 2021 r. 56. uczniów z klas służb mundurowych opalenickiego Zespołu Szkół, wraz z wychowawcami, uczestniczyło w podstawowym szkoleniu przygotowawczym zorganizowanym w Łężeczkach. Szkolenie to obejmowało podstawy musztry wojskowej i policyjnej.

W pierwszych dniach obozu, tuż po przyjeździe i zakwaterowaniu się w ośrodku, uczestnicy przeszli szkolenie z musztry indywidualnej. W tej części szkolenia zostali zapoznani z podstawowymi komendami oraz postawami żołnierskiej musztry. Dobre opanowanie tych elementów zajęło grupie trochę czasu, ale było konieczne do kolejnego etapu musztry, jakim jest formowanie szyków. Musztrę poprowadzili aspirant sztabowy Adam Flens z Posterunku Policji w Miedzichowie i porucznik Mateusz Orłowski z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Tomyślu.

Kolejne dni szkolenia przebiegały pod hasłem musztry zespołowej. Uczestnicy uczyli się przeformułowania szyków oraz kroku defiladowego, a także składania meldunków przełożonemu.

W ostatnim dniu poznane umiejętności trzeba było zaprezentować w elementach ceremoniału wojskowego mającego przygotować młodzież do uroczystości składania przysięgi.

Zajęcia szkoleniowe połączone były z turystyką, wykorzystującą walory krajobrazowe regionu, a także z zajęciami rekreacyjnymi na basenie, siłowni oraz z porannym rozruchem. Dodatkowym atutem wyjazdu były rozmowy młodzieży z nauczycielami na temat wartości i zachowania, którym powinien charakteryzować się uczeń reprezentujący klasy służb mundurowych w Opalenicy.

Nieco zmęczeni, ale i zadowoleni uczestnicy obozu wrócili do domów w niedzielę wieczorem.

Elżbieta Mortka