Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, iż wg stanu na dzień 25 marca 2020 r. na godz. 10.00  na terenie Gminy Opalenica 14 osób jest objętych kwarantanną.

W związku z rozwijającą się pandemią od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa. Nowe zasady mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.  Zgodnie z nimi nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

 Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi. Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Rząd wprowadził jednak nowe zmiany: w mszy lub innym obrzędzie religijnym będzie mogło uczestniczyć jednocześnie maksymalnie 5 osób – nie licząc osób sprawujących posługę. Ograniczenia w autobusach i tramwajach. W pojazdach komunikacji miejskiej może znaleźć się maksymalnie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Burmistrz Opalenicy

/-/ Tomasz Szulc