Historia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Opalenicy jest okazała. Pierwsze wzmianki o organizacji pojawiają się już pod koniec XIX wieku.

Tradycję przerwała wojna, która spowodowała zawieszenie działania organizacji. Aż do 1992 roku, kiedy opaleniczanie postanowili reaktywować ugrupowanie. W niedzielę 26 czerwca w parafii pod wezwaniem Świętego Mateusza w Opalenicy uroczystą mszą świętą rozpoczęto świętowanie 30-lecia reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Opalenicy.

Po nabożeństwie nastąpił przemarsz braci i sztandarów, a także gości uczestniczących w wydarzeniu do siedziby bractwa – strzelnicy mieszącej się w Parku Miejskim. Rocznica była okazją do podsumowania ostatnich osiągnięć, a także wyróżnienia braci za ich zasługi.

Uhonorowany podczas uroczystości został również Burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc – i to dwukrotnie. Kapituła Odznaczeń Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Opalenicy przyznała szefowi gminy Opalenica Kryształowy Medal Bractwa.

W jubileuszu uczestniczyła również delegacja Bractwa z niemieckiego Storkow, której przedstawiciele wręczyli Tomaszowi Szulcowi złoty medal oraz specjalny certyfikat – za zaangażowanie oraz wsparcie udzielone dla Brandenburskiemu Bractwu Strzeleckiemu.

– Chciałbym serdecznie pogratulować Prezesowi Bractwa Fryderykowi Pompce oraz całemu Zarządowi tego jubileuszu. Bractwo od lat wpisuje się i razem z nami pisze historię gminy Opalenica. Bracia Kurkowi nie tylko dbają o wizerunek swojego ugrupowania, ale reprezentują całą naszą gminę. Dziękuję im za to, że uświetniają wszelkie uroczystości państwowe i kościelne, dziękuję, ze edukują dzieci i młodzież oraz, że nigdy nie odmawiają nam wsparcia. Życzę im kolejnych pięknych jubileuszów – powiedział Tomasz Szulc.

Zwieńczeniem obchodów był turniej strzelecki – w którym rywalizowali zarówno dorośli, jak i dzieci.