„Lato pełne smaków – międzypokoleniowe warsztaty kulinarne”

Podsumowanie projektu.

Projekt realizowany ze środków Programu „ Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności przez „ Stowarzyszenie Razem dla wsi Dakowy Mokre”. Cykl warsztatów ukrył się pod nazwą „Lato pełne smaków międzypokoleniowe warsztaty kulinarne”. Podzielono go na cztery części na przestrzeni pięciu miesięcy i dwóch pór roku: Gotowanie zupy w kotle-grochówka; Makaronowy zawrót głowy, Rajd rowerowy i pieczenie kiełbaski w ognisku, Pieczenie pyry w ognisku z regionalnym gzikiem.

Bodźcem, który pokierował Stowarzyszenie do tego rodzaju działalności było głównie zacieśnienie więzi wśród mieszkańców wioski i okolicznych miejscowości bez względu na wiek, zaintereesowania. Realizacja wspólnych przedsięwzięć niewątpliwie łączy, scala grupę. Zjednoczone siły mieszkańców, którym przyszło żyć w różnych czasach spowodowały, że nieświadomie starsi młodszym przekazują dorobek kulturowy, lokalne tradycje inny punkt widzenia. Zaangażowanie w każde ze spotkań mieszkańców wioski, bezinteresowna pomoc lokalnych przedsiębiorców oraz władz utwierdza w przekonaniu, że pomysł był strzałem w dziesiątkę.

Przez żołądek do serca nieraz ta sentencja zdziałała cuda, można powiedzieć, że w przypadku naszego stowarzyszenia i pracy ma rzecz relacji społecznych w naszej wiosce również zdziałała cuda. Spędzony czas na gotowaniu, dzielenie się pracą, udzielanie wskazówek, promowanie aktywności fizycznej dbałości o zdrowie, a potem wspólne biesiadowanie jest potwierdzeniem, że tego rodzaju poczynania są rewelacyjną formą działalności.

red. Anna Kornosz / Karolina Nowak