RUDNIKI – MIEJSCOWOŚĆ Z ZIEMI I POWIETRZA

Ilość mieszkańców, stan na dzień 02.08.2020r.: 599 osób.

Sołtys – Waldemar Zienkiewicz.
Rada Sołecka –
Marian Adamczak, Justyna Dzięcioł, Mirosław Górczak, Łucja Hypka, Dariusz Nowak, Paweł Pigla.

Pod względem ilości mieszkańców jest to druga, co do wielkości miejscowość w Gminie Opalenica po Wojnowicach. Nazwa miejscowości wywodzi się najprawdopodobniej od rudy darniowej wydobywanej dawniej w tej okolicy.

Głównym punktem wioski jest pochodzący z 1925 roku dwór neoklasyczny, w którym obecnie ma swoją siedzibę Szkoła Podstawowa. Jest tu również około 1,5 ha park krajobrazowy, w którym obok grabów, platan, lip drobno i szerokolistnych występują także topole włoskie. Na terenie dzisiejszej Spółdzielni Produkcji Rolnej „ROLNIK” zachowała się chlewnia z 1871 oraz nietynkowany trzykondygnacyjny spichrz z końca XIX w.

Nowożytne dzieje organizacji społecznych działających na terenie Rudnik można datować od 29 grudnia 1957 roku. Powstało wtedy Kółko Rolnicze, na którego czele stanął Joachim Kaczmarek. Kilka lat później bo 29 stycznia 1964 roku swoje założycielskie zebranie odbyło Koło Gospodyń Wiejskich. Pierwszą przewodniczącą została Teresa Przybylska.

Od 15 marca 1977 przy KGW działa zespól folklorystyczny, którego pierwotna nazwa brzmiała „RUDNICZANKI”, dzisiaj „RUDNICZOKI”. Zespołem w pierwszym okresie opiekowała się znana śpiewaczka ludowa Maria Orlikowa z Szamotuł. Zespół słynie także z niepowtarzalnych, pełnych dowcipu monologów Apolonii Karmelkowej.

Tak jak w większości wiosek w naszej gminie również tutaj działa od 1946 roku Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej i drużyny młodzieżowe.
W 1974 roku ukończona została przy zaangażowania miejscowej społeczności budowa domu kultury oraz znajdującego się w jego sąsiedztwie kręgu tanecznego. W budynku tym mieści się także filia Biblioteki Publicznej w Opalenicy.

Rudniki to nie tylko znane postacie historyczne i kultywowanie tradycji to także dzień dzisiejszy. Właśnie z Rudnik wywodzi się Paweł Najdek – sztangista, nasz dotychczas jedyny uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich, zajmując punktowane miejsca w Sydney i Atenach. Wychowanek K.S. „PROMIEŃ”, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, Europy i Świata.