SENIORZY NA WAKACYJNYM SZLAKU

„Letni turnus dla Seniorów” odbywał się w dniach od 10 do 14 lipca 2017r. Każdy dzień rozpoczynał się o 9.30 ciastem i kawą w siedzibie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Parku Miejskim w Opalenicy, a kończył obiadem o 14.00. Jego organizatorem był Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z zarządem opalenickiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Pierwszy dzień turnusu rozpoczął się spotkaniem pt.: „Co słychać w naszej małej ojczyźnie”. Na pytania zgromadzonych dotyczące miasta i gminy odpowiadał Tomasz Szulc- burmistrz Opalenicy. Kolejnym gościem był Marcin Brambor Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu. Przekazał on sporo informacji w zakresie wspierania rodziny, niepełnosprawności oraz praktycznych porad prawnych.

Kolejny dzień pod hasłem: „ Jak zdrowo jeść, żeby długo żyć”  dostarczył  wiele ciekawych porad w tym zakresie. Prelekcję wygłosił inspektor z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Tomyślu Henryk Jachimski. Środa przebiegała pod hasłem „Bezpieczeństwo na co dzień”. Od rana seniorów odwiedzili policjanci Komendy Powiatowej w Nowym Tomyślu – mł. asp. Tomasz Chojnacki oraz sierż. Przemysław Lorenz, którzy doradzali jak bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych na rowerach. Do Policjantów dołączyli strażacy OSP w Opalenicy. Komendant Jeremiasz Cichy w bardzo obrazowy sposób przekazał seniorom wiedzę na temat czyhających na nich zagrożeń i pokazał jak fachowo udzielać pierwszej pomocy.

Czwartek był dniem, który wczasowicze spędzili w zaprzyjaźnionym mieście Pniewy. Zostali ciepło ugoszczeni przez seniorów z pniewskiego  Dziennego Domu Seniora oraz kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej Bernadetę Markiewicz. Następnie udali się z przewodnikiem na spacer szlakiem „Trzech nacji, trzech kultur i trzech religii” , odwiedzili też Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej. Wycieczka zakończyła się relaksem w malowniczych „ Łazienkach Miejskich” nad jeziorem Pniewy.

Ostatni dzień turnusów był okazją do spotkania towarzyskiego grupy. Seniorzy z humorem biesiadowali i uczestniczyli w grach, zabawach i tańcach integracyjnych pod okiem instruktora Krzysztofa Borowiaka.

„Letnie Turnusy dla Seniorów” w Opalenicy odbywają się dzięki dofinansowaniu ze środków finansowych pozyskanych od Starosty Nowotomyskiego oraz z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu ze środków PFRON.

Tego typu przedsięwzięcia bardzo cieszą opalenickich seniorów. Podczas nich mogą  zdobywać  potrzebne do codziennego życia umiejętności. Dozowana im edukacja w atmosferze relaksu i psychicznego odpoczynku pozwala zebrać energię na kolejny rok.

Iwona Tadyszak