SIELINKO – MIEJSCOWOŚĆ Z ZIEMI I POWIETRZA

Ilość mieszkańców, stan na dzień 08.08.2020r.: 471 osób.

Sołtys – Marek Gracz.

Rada Sołecka –
Kamilla Górka, Zbigniew Gabryelczyk, Aneta Marchewka, Anna Paluch.

W dokumentach źródłowych w początkowym okresie nazwa miejscowości przyjmowała różne formy. Spotykamy ją jako Silino, Szenino czy Milyno, pierwsza wzmianka o Sielinku datowana jest na rok 1401, w tejże wymieniony jest Nicolaus scultetus (Mikołaj sołtys) de Szenino.

W Sielinku zachowały się do dzisiaj pozostałości parku krajobrazowego, ze starym drzewostanem buków oraz dębów. Znajduje się tutaj dwór z 1888 roku z drewnianą werandą i dobudowanym później prostopadłym skrzydłem. Przy skrzyżowaniu głównej drogi biegnącej przez wioskę z polną drogą usytuowana jest mała neogotycka kaplica z drugiej połowy XIX wieku.

Sielinko najbardziej jest znane z działającego tutaj od ponad 50 lat Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Założycielem i pierwszym dyrektorem Ośrodka do 1960 roku był Włodzimierz Orchowski. Dopiero jednak w latach 70-tych działalność zakładu ostatecznie się ukształtowała. Zorientowana została w stronę: wdrażania, bezpośredniego doradztwa i popularyzacji nowoczesnych metod gospodarowania wśród rolników. W ciągu następnych lat Ośrodek przeszedł wiele zmian i wewnętrznych reorganizacji, żeby z początkiem 2005 roku przyjąć nazwę Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu – Oddział w Sielinku.

Na terenach WODR działa od 1996 roku jedna z nielicznych tego typu placówek na świecie – MUZEUM GOSPODARKI MIĘSNEJ. Przez ponad 20 lat zbierano i gromadzono eksponaty związane z tym działem przemysłu spożywczego. W tym czasie zebrano prawie 7000 różnorakich eksponatów, wśród nich: maszyny i urządzenia techniczne, drobne narzędzia, świadectwa mistrzowski i czeladnicze oraz dokumenty cechowe, sztandary i inne.

W 1995 roku w Sielinku powstały nowe budynki i pawilony wystawowe w których corocznie odbywają się wystawy i konferencję branżowe. W sumie to 3 ha powierzchni wystawowej z 4060 m2 pod dachem, ring do wystawiania zwierząt z 600 miejscami siedzącymi, stadion – parkur o powierzchni 3000m2 z trybunami na 1000 miejsc, sale konferencyjne na 150, 120 i 40 osób oraz baza hotelowo – gastronomiczna z 80 miejscami noclegowymi.

W Sielinku od 1994 roku działa Ośrodek Rehabilitacyjno–Edukacyjno-Wychowawczy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Placówka wyposażona jest w sale lekcyjne, salę do rehabilitacji, gabinet psychologiczny i logopedyczny, hydroterapię, pracownię gospodarstwa domowego, pomieszczenia sanitarne oraz ogródek z placem zabaw. Ośrodek pomaga dzieciom, którym trudno samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. Stara się pobudzać swoich podopiecznych do aktywności, a także wspiera ich rodziny.