W dniach 17 – 19 czerwca w niemieckim Sorkow – mieście partnerskim Opalenicy, pierwszy raz po pandemicznej przerwie odbywało się święto miasta.

W uroczystościach, na zaproszenie Burmistrz Storkow Cornelii Schulze-Ludwig w Storkow udział wzięli – Burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Krzysztof Sadowski, a także Krzysztof Kaczmarek z opalenickiego Urzędu Miejskiego.

 

Bardzo się cieszymy, że po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa nasi niemieccy przyjaciele ponownie mogli zorganizować swoje święto. Cieszę się, że wspólnie mogliśmy w nim uczestniczyć. Organizacja jak zwykle stała na najwyższym poziomie – powiedział burmistrz Tomasz Szulc.

 

Imprezę otworzył uroczysty korowód ulicami miasta. Co warte uwagi – na jego czele szła Opalenicka Orkiestra Dęta, której muzycy umilali zebranym przemarsz prezentując te znane i mniej znane melodie.

 

A to nie jedyny opalenicki akcent podczas święta. W niedzielę do Storkow dotarła Gromada Zuchowa „Tropiciele” raz z opiekunkami Anną Jarmużyk-Sadłochą, Martą Kaczyńską-Lisowską, działająca przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy. Mieli oni okazję zwiedzić miasto, a kolejne godziny spędziły na wspaniałej zabawie w „Irrlandii”, czyli gigantycznym parku zabaw, przygotowanym dla rodzin i przede wszystkim dzieci.

 

Współpraca między naszymi gminami od wielu lat układa się bardzo dobrze. Do Storkow jeżdżą nasi seniorzy, strażacy, czy przedstawiciele organizacji – zresztą pod koniec maja reprezentacja strażaków z Wojnowic gościła na leciu jednej z jednostek strażackich w gminie Strokow. Równie chętnie Niemcy przyjeżdżają do nas, ostatnio gościliśmy ich podczas 670-lecia Wojnowic. Bardzo się cieszymy, że mamy tak dobre relacje z sąsiadami zza naszej zachodniej granicy – podkreślił szef gminy Opalenica.

 

W oficjalnym komunikacie podsumowującej imprezę także wspomniano o wizycie naszej delegacji:

Das war heute der heiße Höhepunkt am Sonntag des Stadtfestes 2022! Tausend Dank an alle Helferlein, Unterstützer, Händler, Künstler, Besucher, Storkower Freunde und Freunde aus Opalenica! Super, dass ihr der Hitze getrotzt habt und durchgehalten habt! Ihr seid klasse und es war klasse! #wirsindstorkow”.

 

Wspomnieliśmy, że w Storkow gościli też „Tropiciele”. Poniżej ich emocjonalna relacja z wydarzenia:

W minioną niedzielę (19.06.2022), część naszych dzielnych Zuchów z 14 GZ „Tropiciele” miała okazję odwiedzić zaprzyjaźnione, niemieckie miasto Storkow. Dzięki uprzejmości pana burmistrza Tomasza Szulca oraz pani burmistrz Cornelii Schulze-Ludwig mogliśmy wziąć udział w hucznych obchodach „Dni Storkow”. Nasi sąsiedzi zapewnili nam moc atrakcji i fachową opiekę😊

Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy niezwykle serdecznie przywitani przez naszego burmistrza oraz Monikę Wittenberg – przewodniczkę i opiekunkę. Czekało na nas również przepyszne II śniadanie i moc atrakcji.

Niewątpliwie największą z nich była wizyta na przeogromnym placu zabaw „Irrlandia”. Spędziliśmy tam beztroskie i szalone godziny. Chowaliśmy się w rozmaitych labiryntach, skakaliśmy na trampolinach, zjeżdżaliśmy na zakręconych zjeżdżalniach i chłodziliśmy się przeskakując przez różnorodne kurtyny wodne! Następnie zjedliśmy przepyszne burgery i udaliśmy się – wraz z panią Moniką – na zwiedzanie storkowskiego zamku.

Chcielibyśmy w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować panu burmistrzowi – Tomaszowi Szulcowi za zaproszenie i zorganizowanie wyjazdu dla naszej Gromady. Jest nam niezwykle miło być częścią tak zgranej społeczności, jaką Pan tworzy w naszym Mieście. Z wyrazami wdzięczności – 14 Gromada Zuchowa „Tropiciele”.