Wojskowe Centrum Rekrutacji zamiast WKU

W Nowotomyskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość przekształcenia Wojskowej Komendy Uzupełnień na Wojskowe Centrum Rekrutacji. W imieniu Burmistrza Tomasza Szulca Gminę Opalenica reprezentował sekretarz Tomasz Matusiak.

Podczas spotkania przedstawiono główne założenia Ustawy o obronie Ojczyzny oraz historię Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Tomyślu. Podsumowując pracę Wojskowej Komendy Uzupełnień, Komendant ppłk. Jan Chmielewski wręczył okolicznościowe pamiątki obecnym na spotkaniu przedstawicielom władz samorządowych oraz służb mundurowych.

Wojskowe Centra Rekrutacji to miejsca, gdzie bardzo szybko załatwisz niezbędne formalności związane z aplikowaniem do służby w wojsku. To jednostki, które skupione są na pozyskiwaniu kandydatów do różnych form służby wojskowej np. dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy terytorialnej – wyjaśniono na stronie wojsko-polskie.pl.

Zainteresowana wstąpieniem do armii osoba będzie mogła złożyć wniosek w dowolnie wybranym Wojskowym Centrum Rekrutacji w całej Polsce. Na miejscu założona zostanie ewidencja wojskowej kandydata czy wydane zostanie orzeczenie o zdolności do służby wojskowej. Co do zasady potrwa nie dłużej niż dwa dni.

Do 12 miesięcy szkolenia podstawowego i specjalistycznego. Tyle będzie trwała dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Podzielona na dwa etapy: podstawowy i specjalistyczny. W trakcie szkolenia ochotnicy otrzymają wynagrodzenie na poziomie szeregowych zawodowych, a po jego zakończeniu będą mieli pierwszeństwo w powołaniu do służby zawodowej – zachęca armia.