WRĘCZONO BRANSOLETKI ŻYCIA

W piątek, 7 czerwca, w obecności burmistrza Opalenicy Tomasza Szulca, jego zastępcy Pawła Jakubowskiego oraz pracowników OPS w Opalenicy nastąpiło uroczyste przekazanie Bransoletek Życia seniorom i osobom samotnym, mieszkającym na terenie gminy Opalenica. Bransoletka Życia to kompleksowe rozwiązanie przeznaczone dla osób, które wymagają stałej opieki, chcą poprawić jakość swojego życia i czuć się bezpiecznie. Było ono dotychczas stosowane w dużych miastach, takich jak Kraków czy Wrocław. Opalenica jest jednym z pierwszych niewielkich miast, które zastosuje to rozwiązanie u siebie. Rozwiązanie to stanowi kolejną nowatorską inicjatywę SmartCity.

Bransoletka Życia jest elementem programu Zdalnej Opieki Senioralnej, w ramach której pacjent otrzymuje opaskę monitorującą oraz całodobową teleopiekę. Wdrożenie Zdalnej Opieki Senioralnej przez Gminę Opalenica  gwarantuje poprawę sytuacji seniorów, zwłaszcza żyjących samotnie, z dala od bliskich. Jest to usługa elastyczna, która może odpowiadać zarówno pacjentom niesamodzielnym, potrzebującym stałego wsparcia, jak i osobom, które chcą zwiększyć swoją niezależność, a są obciążone ryzykiem zdrowotnym. Program Zdalnej Opieki Senioralnej w naszej gminie koordynuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy. Na razie został on wdrożony pilotażowo, w przyszłości planuje się rozszerzyć grupę osób posiadających Bransoletki Życia. Zainteresowanych programem zapraszamy do kontaktu z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Opalenicy.

Pacjent, który posiada Bransoletkę Życia znajduje się pod nieustanną opieką Centrum Teleopieki. Urządzenie wyposażone jest w przycisk SOS, moduł GPS, który pozwala zlokalizować pacjenta oraz czujnik tętna. Bransoletka posiada również przycisk odbierania i kończenia rozmowy. Użytkownik może za jego pomocą zadzwonić do Centrum Zdalnej Opieki Medycznej i poinformować na przykład o złym samopoczuciu. Ratownik medyczny w razie potrzeby wezwie pogotowie ratunkowe, sam też może zainicjować połączenie z pacjentem. Jeśli poziom naładowania baterii w urządzeniu będzie niebezpiecznie niski, Bransoletka Życia automatycznie wyśle taką informację do Centrum Teleopieki i personel medyczny przypomni pacjentowi o naładowaniu opaski.