Gmina Opalenica w okresie walki z pandemią koronawirusa uruchamia usługę “Zakupy dla seniorów”. To wsparcie dla osób starszych i z niepełnosprawnościami mieszkających w Gminie Opalenica. Pomoc obejmowała będzie zakup leków, żywności oraz środków czystości.

Akcja “Zakupy dla seniorów” adresowana jest do seniorów i osób z niepełnosprawnościami, mieszkających w Gminie Opalenica Jej celem jest maksymalna ochrona tych mieszkańców przed koniecznością wychodzenia z domów.

Usługa dostarczenia podstawowych, codziennych produktów i leków będzie bezpłatna. Koszt zamówionych zakupów, który pokrywa zainteresowany, nie może przekroczyć kwoty 200 złotych. Żywność, środki higieniczne i środki czystości będą kupowane w ilościach  niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób starszych, w sklepach położonych w najbliższej okolicy ich zamieszkania. Leki kupowane będą na podstawie recept.

Z “Zakupów” mogą skorzystać osoby w wieku powyżej 60 roku życia, samotnie prowadzące gospodarstwo domowe lub mieszkające z drugą osobą z niepełnosprawnościami, długotrwale chorą lub niesamodzielną. Zakupy dostarczone zostaną również do mieszkania osoby z niepełnosprawnością, która ukończyła 18 lat, mieszka w Gminie Opalenica i samotnie prowadzi gospodarstwo domowe. Akcja zakłada maksymalnie dwukrotną pomoc w tygodniu związaną z zakupem produktów codziennego użytku.

Zgłoszenia przyjmuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy pod numerem telefonu 798 404 359 , w terminie od poniedziałku do piątku w godz. od 7.15 do 18.00.

Podczas rozmowy z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej należy podać swoje imię, nazwisko, adres i numer telefony. Operator przekaże te informacje pracownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej, a ten telefonicznie skontaktuje się z osobą objętą usługą i zapyta o potrzeby. Dzięki tej rozmowę senior będzie mógł konkretnie powiedzieć, jakich zakupów potrzebuje i ustalić termin ich realizacji.

Rozmowy telefoniczne będą podstawowym narzędziem kontaktu. Pracownik Pomocy Społecznej, który zrobi zakupy, rozliczy się na podstawie paragonu i oświadczenia. Sposób zapłaty za zakupy oraz sposób dostarczenia towarów zostanie ustalony indywidualnie z zainteresowaną osobą.

Uwaga: dla zapewnienia bezpieczeństwa każda usługa będzie miała swój unikatowy numer – do wyłącznej wiadomości seniora. Tym numerem będzie się posługiwał pracownik OPS. Żaden pracownik OPS nie będzie pukał do domu seniora, jeśli starsza osoba nie zgłosi wcześniej przez telefon zapotrzebowania na usługę.

– Apeluję do seniorów, żeby uważali na próby oszustw podkreśla Burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc. Pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku każdej z usług organizowanych przez miasto to senior musi sam zadzwonić do Ośrodka Pomocy Społecznej. Proszę też wszystkich mieszkańców gminy o empatię. Pamiętajmy o starszych mieszkańcach naszego miasta, pomagajmy sobie nawzajem, pomagajmy sąsiadom.