Zmiany w funkcjonowaniu Urzędu

          Zmiany w funkcjonowaniu Urzędu

  1. W październiku 2024 r. rozpoczęliśmy wprowadzanie elektronicznego systemu zarządzania dokumentacją w Urzędzie. Jest to system, który umożliwia zarządzanie dokumentami w formie elektronicznej, co przyczynia się do zwiększenia efektywności, oszczędności czasu oraz redukcji kosztów związanych z obiegiem papierowych dokumentów. Jest to złożony proces, który wymagał przeprowadzenia analizy obecnych procedur tj. przede wszystkim struktury organizacyjnej, dopracowania systemu zastępstw i zakresów zadań a także opracowania instrukcji czynności kancelaryjnych. System został uruchomiony już w grudniu 2024 r. Standardowy czas na wprowadzenie takiego systemu w Urzędzie wynosi około roku. Obecnie system jest integrowany z jednostkami organizacyjnymi: szkołami, Centrum Usług Wspólnych oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

  2. Wprowadzono procedury prowadzenia procesu inwestycyjnego w Urzędzie Miejskim w Opalenicy które przyczynią się do przejrzystości i określenia odpowiedzialności w zarządzaniu projektami inwestycyjnymi. Ustalone procedury wprowadzą jasny i uporządkowany przebieg działań. Formalizacja procesów pozwala na lepszą kontrolę nad wydatkami publicznymi oraz zapewnia, że wszystkie działania są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa i regulacjami.

  3. Wprowadzono regulamin udzielania zamówień publicznych do wartości mniejszej niż 130.000 zł netto. Określono zasady, które są przejrzyste dla zamawiającego jak i dla wykonawcy. Wprowadzono obowiązek zamieszczania w Biuletynie Informacji Publicznej zapytań ofertowych związanych z realizacją zadań i inwestycji poniżej progu przetargowego. Powinno to w sposób znaczący ułatwić dostęp do informacji o planowanych inwestycjach i zamówieniach dla potencjalnych oferentów, poszerzyć ich grono, co może wspierać rozwój lokalnej gospodarki.

  4. Powstało nowe biuro do wydawania dowodów osobistych oraz ewidencji ludności. Zostało zaprojektowane z myślą o funkcjonalności, bezpieczeństwie i wygodzie dla obywateli, a przede wszystkim zapewnia prywatność podczas składania wniosków. Dostosowano również przestrzeń biurową do pracowników oraz specyfiki Wydziału Planowania Przestrzennego, Architektury i Budownictwa. Stworzono warunki do przechowywania oraz udostępniania dokumentacji budowlanej i planistycznej.

  5. Pracujemy nad strategią rozwoju jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Odbyło się pierwsze robocze spotkanie. Strategia ma być kluczowym dokumentem, który określi cele, priorytety i działania mające na celu wzmocnienie roli OSP w systemie ochrony przeciwpożarowej oraz w społeczności lokalnej. Wdrażanie strategii rozwoju OSP jest procesem ciągłym, z aktywnym udziałem członków straży.

  6. Uruchomiono pilotażowy program „Taksówka dla seniora”. Jest to forma transportu dedykowana osobom starszym, które mogą potrzebować dodatkowej pomocy w codziennych dojazdach głównie do lekarza specjalisty. Jest to program pilotażowy, ale już dziś wiemy że będzie wymagał zmiany i dostosowania do potrzeb seniorów.

  7. Od września 2025 r. w naszym Liceum zostanie uruchomiona klasa o profilu medialnym. Jest to pionierski profil, a uczniowie będą odbywać praktyki w Radiu Poznań oraz w ramach zajęć szkolnych będą mieć wykłady prowadzone przez redaktorów Radia Poznań.

  8. Od stycznia br. kluby sportowe i organizacje społeczne działające na terenie naszej Gminy, które otrzymują dotację w ramach rozwoju kultury fizycznej i sportu są zwolnione z opłat za korzystanie z gminnych obiektów sportowych.

  9. Inwestycje które są obecnie realizowane oraz te które są planowane w najbliższym czasie przeanalizujemy w kolejnym poście.