Dziś, 5 stycznia obchodzimy 104 rocznicę bohaterskiej śmierci Antoniego Kozaka – opaleniczanina walczącego w Powstaniu Wielkopolskim, w ramach kompanii opalenickiej.

W czwartek o godzinie 10 pod ścianą pamięci przy Pomniku Powstańczym na Skwerze Obrońców Wiary i Ojczyzny Burmistrz Tomasz Szulc w towarzystwie Skarbnik Gminy Agnieszki Antkowiak – Żak, swojego zastępcy Pawła Jakubowskiego, Sekretarza Gminy Tomasza Matusiaka, a także uczniów klasy 3E z wychowawczynią Anną Kurek z Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy złożyli symboliczną wiązankę kwiatów.

Dodajmy, że złożenie wiązanki poprzedziła mała lekcja historii, jaką z uczniami podstawówki przeprowadził Burmistrz Opalenicy. Tomasz Szulc przypomniał o tych bardzo ważnych dla naszej dzisiejszej wolności wydarzeniach, zarówno w kontekście walk kompanii opalenickiej, jak i ogólnym – czyli zwycięskiego zrywu niepodległościowego, jakim było Powstanie Wielkopolskie.

Przypomnijmy – 104 lata temu kompania opalenicka, dowodzona przez Edmunda Klemczaka, rozpoczęła walki o Zbąszyń. Podczas ataku na dworzec w tym mieście – właśnie 5 stycznia – około czwartej nad ranem poległ Antoni Kozak. Uroczysty pogrzeb, z udziałem powstańczej, opalenickiej orkiestry dętej, powstańcami – towarzyszami walki i mieszkańców miasta odbył się dwa dni po jego śmierci. Po odzyskaniu niepodległości, decyzjami władz Opalenicy w 1923 roku ulicę Tycza Bara w centrum miasta zmieniono na Powstańca Kozaka, a ulicę Michorzewską na 5 Stycznia.