725-lecie wsi Urbanowo

16 września 2023 roku odbyła się kulminacyjna impreza z okazji obchodów 725 lecia wsi Urbanowo.

W piątek do wioski zawitał sołtys z drugiego Urbanowa z woj. Warmińsko- Mazurskiego pan Ryszard Łańko. Spotkał się z sołtysem Janem Dziurlą, radnym Romanem Szwechłowiczem, przewodniczącą KGW Moniką Chojnacką, prezesem RSP Michałem Szymańskim oraz członkami zespołu WIARUCHNA. Na rozmowach upłynął czas przy kolacji w RSP. Na drugi dzień o godz. 10.00 pokazano panu Łańko ciekawe miejsca Opalenicy oraz Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku. Przewodnikiem był pan Roman Szwechłowicz.

 

O godz. 14 w kaplicy św. Antoniego rozpoczęto obchody mszą świętą za mieszkańców . Mszę odprawił proboszcz parafii św. Mateusza ksiądz kanonik Antoni Lorenc w asyście proboszcza Jana Chrzanowskiego z parafii Wojnowice. Śpiew prowadził zespół WIARUCHNA. Po mszy w asyście sztandarów OSP, Szkoły Podstawowej w Urbanowie oraz GZRKiOR wszyscy przeszli pod Salę Wiejską gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy. Odsłonięcia dokonał tegoroczny pierwszoklasista szkoły Alan Skibicki oraz Monika Kaczmarek absolwentka rocznika 2021/2022 w asyście pani dyrektor Małgorzaty Dudek. Autorką motta na tablicy jest Lidia Szwechłowicz. Od tablicy wszyscy przeszli za Salę gdzie sołtysi Jan Dziurla i Ryszard Łańko wsadzili jubileuszowy platan. Na scenie odbyła się dalsza część uroczystości , którą poprowadził dyr. CKiB w Opalenicy Krzysztof Sadowski.

Rozpoczęto wierszem o Urbanowie autorstwa Lidii Wachońskiej. Powitano zaproszonych gości wśród których byli : burmistrz Tomasz Szulc i jego zastępca Paweł Jakubowski, posłowie Marcin Porzucek oraz Krzysztof Paszyk, w imieniu starosty Patryk Kąkolewski, Maria Galas ,radny Roman Szwechłowicz, radni, sołtysi i przewodniczące KGW z gminy ,delegacje UTW, PZERiI, TPPW 1918/1919, byłe dyrektorki szkoły w Urbanowie Bożena Konieczna i Lidia Szwechłowicz oraz obecna Małgorzata Dudek, prezes RSP Michał Szymański z małżonką, prezes OSP Radosław Fórmaniak, prezes KR Eugeniusz Nowak oraz sponsorzy i mieszkańcy nie tylko Urbanowa. Po przemówieniu sołtysa wsi głos zabrali pozostali goście. Pan Roman Szwechłowicz opowiedział o wydanej z okazji jubileuszu publikacji o Urbanowie. Współautorem był dr Bogumił Wojcieszak. Każdy otrzymał darmowy egzemplarz.

W części artystycznej wystąpił z kabaretem KLEJDY ŁO WSI zespół WIARUCHNA. Nagrodzono też w humorystyczny sposób burmistrza Tomasza Szulca, sołtysa i członków Rady Sołeckiej, panie z KGW, Eugeniusza Nowaka oraz Tomasza Andrzejewskiego. Następnie wysłuchano koncertu zespołu OJEJ z Bukowca . Zespół otrzymał też życzenia i gromkie 100 lat z okazji jubileuszu 30- lecia istnienia. Był też moment na tort ufundowany przez Cukiernię Jacka i Ireny Każmierczaków. Wszyscy obecni zostali zaproszeni na poczęstunek i zabawę taneczną przy muzyce zespołu QUANDO. Mieszkańcy serdecznie dziękują sponsorom za pomoc i finansowe wsparcie. Są to :

Urząd Miejski Opalenica, CKiB Opalenica, I.J. Każmierczak, EUROKLIM Bartosz Szczepaniak, GMYRPOL Roman Krzyżanek, Emilia i Maciej Borowczak, MITOMA Tomasz i Maciej Poszwald, VALHALLA Karina i Łukasz Stefaniak, MEBLE NA WYMIAR Michał Kostaniak, PGKiM Komopal, AKSAN Karłowscy, AUTO NAPRAWA Marek Poszwald, Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Handlowo- Usługowe JAMAR Jacek Duda, Ślusarstwo- Tokarstwo Paweł Szumiński, „Solidny Spaw” Andrzej Krzyżaniak, Firma PIANSPORT place zabaw z drewna, Stolarnia Tomasz Krzyżanek, METAL PROJEKT Marcel Kaczmarek, Agnieszka i Sławek Karpińscy, ”ZIBI” Kowalka Przetwórstwo Garmażeryjno- Wędliniarskie, Zakład Budowlany Paweł Dworzyński. Dzięki dobrej współpracy zaangażowanych ludzi oraz osób o wielkim sercu Jubileuszowa impreza pozostanie na długo w pamięci uczestników.

 

Tekst: Lidia Wachońska, zdjęcia: Tomasz Andrzejewski.

 

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z głównych obchodów 725-lecia wsi Urbanowo