80. rocznica śmierci Józefa Vogla

12 czerwca 2024 roku, przypada 80. rocznica tragicznej śmierci Józefa Vogla, mieszkańca Terespotockich i członka bohaterskiej Grupy S-VII, zamordowanego przez niemieckiego okupanta w 1944 roku.

Z tej okazji mieszkańcy Terespotockich, w tym rodzina Józefa, mieszkańcy Urbanowa, uczniowie Szkoły Podstawowej w Urbanowie, słuchacze Opalenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członkowie Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opalenicy uczcili jego pamięć.

Uroczystości rozpoczęły się od odwiedzenia grobu Józefa Vogla na Cmentarzu Górczyńskim, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie uczestnicy udali się do Fortu VII, miejsca, które było świadkiem tragicznych losów członków Grupy S-VII.

Tam odbyła się ceremonia otwarcia wystawy upamiętniającej działania tej siatki wywiadowczej, założonej przez Wacława Ławrentjewa, która walczyła z niemieckim okupantem, dostarczając cennych informacji aliantom. Co ciekawe, na ścianie celi nr 58 w Forcie VII odnaleziono podpis Józefa Vogla, co jeszcze bardziej przypomina o jego obecności i poświęceniu w tym miejscu.