W ostatnim czasie z niepokojem obserwujemy zjawisko nagminnego zaśmiecania terenu naszej gminy, które nabiera niesłychanego tempa.

A w szczególności miejsc, które są bliskie spacerowiczom, biegaczom i każdej osobie uprawiającej jakikolwiek sport, osób korzystających ze ścieżek biegowych, rowerowych przylegających do obwodnicy miasta Opalenica, ale także każdego miejsca odwiedzanego przez człowieka. Zjawisko to szczególnie zauważalne jest w przydrożnych rowach, lasach oraz innych miejscach, gdzie człowieka stawia swoje stopy, pozostawia ślady. W każdym z tym miejsc można odnaleźć rozrzucone puszki, butelki, opakowania foliowe, opony samochodowe itd. Można byłoby wymieniać w nieskończoność wyrzucany asortyment. Zatrważa nas fakt, że miejsca posprzątane w ubiegłorocznej akcji przeprowadzonej przez Nasz Klub potrzebują powtórnego porządkowania, bo różnorodność odpadów powiększyła się tak samo jak ich ilość.

Obecna sytuacja społeczna, czyli ograniczenia epidemiologiczne w żaden sposób nie usprawiedliwiają takiego postepowania. Miejmy nadzieje, że w niedalekiej przyszłości izolacja społeczna skończy się i każdy będzie mógł wyjść na łono natury, cieszyć się świeżym powietrzem, słuchać śpiewu ptaków, obserwować budzącą się do życia przyrodę. Ale tak może nie być, bo za sprawą śmieci spotkamy wtedy nie kwitnące kwiaty, nie zieloną trawę, a potłuczone butelki, opakowania po produktach spożywczych, puszki po alkoholu czy inne wytwory domowej gospodarki.

Wszem i wobec wiadomo, że polityka segregacji śmieci daje możliwość odbioru wszystkich wytworów domowej konsumpcji, to dlaczego nadal spotykamy worki ze śmieciami pozostawiane z premedytacją w przydrożnych rowach? Dlaczego wiele osób nie czuje się odpowiedzialnymi za środowisko z którego korzysta na co dzień?

Mając na uwadze ochronę środowiska, dbałość o ład i porządek w przyrodzie i troskę o zdrowie każdego obywatela zwracamy się z prośbą o udział w naszej akcji „ SPRZĄTAMY OBWODNICĘ OPALENICY”, która planowana jest na 27 marca 2021 roku tj. sobota o godz.15.00. Wszystkich chętnych zapraszamy na skrzyżowanie ulic koło Energetyki w Opalenicy. Współorganizatorami akcji jest Urząd Miasta i Gminy Opalenica oraz firma „drexit”, która zdeklarowała się odebrać zebrane odpady.

Wolontariuszem może zostać każda osoba dorosła, a także niepełnoletnia, jednak za zgodą i pod opieką dorosłego opiekuna. Wystarczy przyjść wyposażonym w odpowiednie ubrania i rękawiczki, zachowując środki ostrożności w związku z sytuacją pandemiczną. Organizatorzy zapewniają worki do zbierania odpadów.

Akcja ma charakter edukacyjny i społeczny, zakładając tym samym w długiej perspektywie wpływ na proekologiczne działania i postawy wszystkich mieszkańców miasta i nie tylko, wyrażające troskę o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyjemy, z którego korzystamy, i z którego w nie tak odległej przyszłości będą korzystać kolejne pokolenia. Inicjatywa pojawiła się po rozmowach wewnątrz klubu na skutek zatrważających ilości zalegających śmieci, które obserwujemy podczas treningów. Pierwszy raz taką akcję przeprowadziliśmy w ubiegłym roku angażując klubowiczów, w tym roku prosimy o wsparcie mieszkańców gminy, bo ilość odpadów powiększyła się niestety – zdaniem prezesa OKB Huberta Kukawy.

Apelujemy do KAŻDEGO CZŁOWIEKA, by zachowywał ład i porządek w przyrodzie, zabierał po sobie własne śmieci i zwracał uwagę na wyrzucane z przejeżdżających samochodów nieczystości albo reagował na wszelkie próby organizowania „dzikich wysypisk”. Prosimy również o czujność i zwracanie uwagi na akty zaśmiecania.

Drodzy Przyjaciele, to jak wygląda teren naszej gminy dowodzi o naszej kulturze, ma również wpływ na formę środowiska naturalnego i w dużej mierze nasze zdrowie. Wobec tego zwracamy się z prośbą o pomoc w walce z wandalami zaśmiecającymi naszą przyrodę. Razem podjęte działania skutkować mogą pozytywnym rozwiązaniem tego problemu.

Nie niszczmy, nie zaśmiecajmy, nie degradujmy, lokalnej przyrody, pielęgnujmy wspólnie to bezwarunkowe bogactwo jakim jest naturalne środowisko. Zaopatrzmy siebie samych i przyszłe pokolenia w fortunę w postaci czystego środowiska.  

Anna Kornosz