Zgodnie z prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ciągu najbliższych dni na obszarze całego kraju będzie utrzymywała się bardzo wysoka temperatura. Można spodziewać się burz, miejscami z gradem.

UPAŁ – PORADNIK – plik .pdf

W okresie nasilenia upalnej pogody dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeśli jest to niezbędne, należy pamiętać o nakryciu głowy. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci, osób starszych, a także zwierząt w zaparkowanym – choćby na chwilę – pojeździe, we wnętrzu którego temperatura rośnie błyskawicznie nawet do ponad 70 C.

Należy pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu poprzez picie wody, najlepiej niegazowanej, i unikanie picia napojów zawierających duże ilości cukru lub kofeinę, które sprzyjają odwodnieniu. Osoby pracujące w pomieszczeniach klimatyzowanych, aby nie doznać szoku termicznego, powinny stopniowo aklimatyzować się przed wyjściem na zewnątrz.

W okresie upałów należy również ograniczyć opalanie się, gdyż długotrwałe przebywanie w pełnym słońcu może doprowadzić do groźnego przegrzania organizmu lub poparzeń skóry. Przed wejściem do zbiornika wodnego wody – basenu, rzeki, stawu – w celu ochłodzenia się lub pływania najpierw należy spłukać ciało wodą, do której wchodzimy, a potem powoli się zanurzać, gdyż gwałtowne wejście, a zwłaszcza skoki do wody, mogą mieć zgubne skutki.

Osoby zażywające leki winny uważnie monitorować swoje samopoczucie, bo w trakcie upałów zmienia się ich stężenie w organizmie. W upalne dni należy spożywać lekkie posiłki bazujące na warzywach i owocach, które dostarczają niezbędnych składników mineralnych i witamin – tłuste, smażone, wysokokaloryczne potrawy obciążają wyczerpany upałem organizm. Należy również unikać spożywania napojów alkoholowych, gdyż przyspieszają one proces odwonienia.

Letnia spiekota doskwiera także zwierzętom, a pojemnik ze świeżą wodą ustawiony
w zacienionym miejscu na pewno przyniesie ulgę spragnionym bezdomnym i łańcuchowym psom, podwórkowym czy śmietnikowym kotom oraz ptactwu.

Istnieje również szczególnie duże zagrożenie pożarowe lasów w związku z czym pamiętajmy, aby zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego w lesie czyli:

– nie rozpalać ognisk,

– nie wjeżdżać pojazdami spalinowymi,

– w razie zauważenia pożaru niezwłocznie dzwonimy pod numer 998 lub 112.

JEŻELI WIDZISZ POTRZEBUJĄCEGO POMOCY

NIE BĄDŹ OBOJĘTNY

MOŻESZ PRZEKAZAĆ INFORMACJĘ

O JEGO MIEJSCU PRZEBYWANIA

pod jednym z poniższych bezpłatnych numerów

czynnych całą dobę:

112 Numer Alarmowy

997 Policja

998 Straż Pożarna

999 Pogotowie Ratunkowe