Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W piątek 1 marca o godzinie Burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc wraz z Sekretarzem Gminy Tomaszem Matusiakiem, Komendantem Straży Miejskiej Krzysztofem Ratajczakiem, a także delegacjami spółki KOMOPAL oraz opalenickiego klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli wieńce i znicze na Skwerze Obrońców Wiary i Ojczyzny. Tym samym oddali hołd poległym Żołnierzom Wyklętym.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

(źródło: IPN)