Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

1 października 2021 r. Sejm RP przyjął prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Przewiduje on, że 27 grudnia będzie świętem państwowym dla upamiętnienia bohaterskiego czynu Powstańców Wielkopolskich 1918-1919. Ustawę poparło 451 posłów,  wszyscy obecni na posiedzeniu.

 

Wcześniej celem wizyty Wielkopolan u Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy w dniu 6 września 2021 r. było ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym – Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – dla upamiętnienia zrywu z lat 1918–1919 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom. Była to oddolna inicjatywa przedstawicieli historycznego regionu wielkopolskiego, którzy spotkali się z panem prezydentem na prośbę właśnie tych przedstawicieli. Było to spotkanie, na którym do pana prezydenta został skierowany apel o upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego przez ustanowienie święta państwowego w dniu rocznicy jego wybuchu, czyli 27 grudnia.

 

Sygnatariuszami tej inicjatywy, mającej bardzo szerokie poparcie społeczne i samorządowe, byli: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich, Fundacja Zakłady Kórnickie oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu. Pod tym apelem podpisały się wszystkie samorządy z Wielkopolski przyjmując odpowiednie uchwały rad gmin, rad powiatów i sejmiku.

 

Opalenicę reprezentowali burmistrz Tomasz Szulc i Krzysztof Sadowski – dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy, które nosi imię Powstańców Wielkopolskich.

 

– Od wielu lat angażuję się w działania, które mają na celu podtrzymanie i kultywowanie pamięci o tamtym, zwycięskim zrywie niepodległościowym. To dla mnie bardzo ważne. Dlatego też każdego roku 27 grudnia organizujemy w Opalenicy uroczystości związane z wybuchem powstania, a na drugi dzień ruszamy do Warszawy. Przy zaangażowaniu wielu opaleniczan, a w szczególności dyrektora Krzysztofa Sadowskiego, wysyłamy kilka autobusów, w których jadą dzieci, młodzież, emeryci, nauczyciele, przekrój jest bardzo szeroki… Corocznie oddajemy hołd powstańcom przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a później jedziemy na wojskowy cmentarz na Powązkach, gdzie również są mogiły powstańców wielkopolskich. Ważne jest też to, że tego dnia o naszym powstaniu dowiadują się również warszawiacy – mówi burmistrz, Tomasz Szulc. W sposób formalny pod apelem zebrano ponad 4 tys. podpisów. Ponadto zebrano 3254 internetowe podpisy poparcia. Warto wspomnieć, iż zawarto tam, m.in.  163 uchwały rad wszystkich szczebli jednostek samorządu terytorialnego oraz 45 uchwał rad pedagogicznych ze szkół wszystkich szczebli.


Zgodnie z intencją inicjatorów akcji, ustawa nie przewiduje ustanowienia dnia wolnego. Święto to ma uhonorować uczestników Powstania Wielkopolskiego oraz spowodować, aby wiedza i pamięć o bohaterskim czynie Wielkopolan obecna była na terenie całego kraju.