ODDALI CZEŚĆ NAUCZYCIELOM ZAMORDOWANYM W KATYNIU

Po raz pierwszy w powiązaniu z Dniem Edukacji Narodowej, pod ścianą pamięci oddano cześć nauczycielom zamordowanym w Katyniu, którzy byli związani z Ziemią Opalenicką. Pomysłodawcą tej cennej i potrzebnej lekcji historii jest dr Bogumił Wojcieszak. Burmistrz Tomasz Szulc uznając z kolei niezwykłą wartość tego wydarzenia podjął decyzję o nadaniu mu cyklicznego, corocznego charakteru.

TM

NAUCZYCIELE ZWIĄZANI Z ZIEMIĄ OPALENICKĄ ZAMORDOWANI W KATYNIU

Kazimierz BARANIECKI – porucznik rezerwy 57 pułku piechoty, urodził się 16 lutego 1900 r. w Opalenicy, syn Piotra i Franciszki z Burdajewiczów. Powstaniec wielkopolski, żołnierz 7 pułku strzelców konnych, walczył na froncie ukraińskim i litewsko – białoruskim. Absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Rogoźnie, kierownik szkoły powszechnej w Podrzewiu. Odznaczony Virtuti Militari V kl. i Medalem Niepodległości. W 1939 r. zmobilizowany do 14 Dywizji Piechoty, ewakuował się ze swoją jednostką na wschód. Ożeniony z Martą z Busslerów, miał syna Macieja i córkę Katarzynę. Zamordowany w Katyniu, w 2007 r. awansowany pośmiertnie na stopień kapitana WP.

Alojzy GABRYCH – podporucznik rezerwy, urodził się 11 grudnia 1910 r. w Tucholi, syn Waleriana i Marty z Głomskich. Absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Tucholi w 1931 r. Absolwent Szkoły Podchorążych Piechoty w Biedrusku. Pracował jako nauczyciel w Niegolewie, przydzielony do 56. pułku piechoty. Zamordowany w Katyniu, w 2007 r. awansowany pośmiertnie na stopień porucznika WP.

Zdzisław Antoni GIERLIÑSKI – podporucznik, urodził się 12 czerwca 1912 r. Dakowach Mokrych, w rodzinie Romana i Anieli z Kubiaków. Absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Wągrowcu (1933). Ukończył kurs podchorążych w 67 pułku piechoty. W 1939 r. był nauczycielem w miejscowości Kabat koło Solca Kujawskiego. Przydzielony do 14 pułku piechoty. Zamordowany w Katyniu, w 2007 r. awansowany pośmiertnie na stopień porucznika WP.

Kazimierz KOŹMA – podporucznik rezerwy, urodził się 11 grudnia 1906 r. w Czarnkowie, syn Andrzeja i Jadwigi, w latach 1932 – 1933 nauczyciel publicznej szkoły powszechnej w Niegolewie. Po wybuchu wojny przydzielony do 58 pułku piechoty. Żonaty z Heleną z Trafasów, miał córkę Urszulę. Zamordowany w Katyniu, w 2007 r. awansowany pośmiertnie na stopień porucznika.

Biogramy opracował dr Bogumił Wojcieszak