Szanowni Państwo,

Gmina Opalenica przystąpiła do zakupu węgla w preferencyjnych cenach dla gospodarstw domowych z myślą o Mieszkańcach. W trosce o dobro społeczne nie zastanawialiśmy się ani chwili i podjęliśmy się tego zadania. Po złożeniu deklaracji o przystąpieniu do programu przydzielono nam firmę Węglokoks, jako tę która ma nam dostarczyć paliwo stałe.

Stosowną umowę podpisaliśmy 24 listopada. Do tej pory nie otrzymaliśmy informacji skąd i kiedy węgiel będzie można odebrać. Równolegle podpisaliśmy umowy z przedsiębiorcami, którzy odbiorą węgiel od Węglokoksu i będą go składować na swoich placach. Są to firmy Adli, Gminne Składy Opalenica, Hotrans i Mario Surowce.

Informujemy, iż dystrybutor sortymenty groszek i ekogroszek kwalifikuje w jednej frakcji. Oznacza, to że być może zamiast zamawianego ekogroszku dostarczony zostanie nam groszek, czyli paliwo nieodpowiednie do spalania w specjalistycznych piecach.

Cena frakcji paliwa stałego przez stronę rządową ustalona została na tym samym poziomie. Po uwzględnieniu kosztów transportu ze składu Węglokoksu i dystrybucji cena sprzedaży wszystkich frakcji na terenie Gminy Opalenica wynosić będzie 1980,00 zł za tonę.

Zgodnie z ustawą do ceny węgla nie wlicza się kosztów transportu do gospodarstw domowych. Punkty składowania ustaliły jednolitą stawkę i wynosić ona będzie 50,00 zł na terenie Opalenicy oraz 80,00 zł na terenach wiejskich. Istnieje oczywiście możliwość odbioru towaru we własnym zakresie.

Jesteśmy zaniepokojeni wyżej opisaną sytuacją. Zdajemy sobie sprawę, że z niecierpliwością czekacie Państwo na węgiel. Zakup ten pozwoli na ogrzanie mieszkań. Jest to ważne w kontekście coraz chłodniejszych dni. Dlatego też stanowczo oczekujemy szybkich działań ze strony Węglokoksu, które pozwolą nam na rozpoczęcie procesu sprzedaży węgla Mieszkańcom.

Wpłat na wyodrębnione konto Mieszkańcy będą mogli dokonywać po dostarczeniu węgla do gminy. O tej możliwości poinformujemy Państwa w kolejnych komunikatach. Na bieżąco będziemy również przekazywać wiadomości o – miejmy nadzieję, postępach w procesie dystrybucji.