Wręczono medale „Praca Wszystko Zwycięża”

Miła uroczystość odbyła się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Biblioteki imienia Powstańców Wielkopolskich w Opalenicy.

Prezydium Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego przyznało medale Medale „Labor Omnia Vincit” („Praca Wszystko Zwycięża”), które właśnie w środę wręczono.

Towarzystwo, chcąc dać wyraz uznania, szacunku i podziękowania dla osób szczególnie zaangażowanych w krzewienie idei pracy organicznej oraz w działalność charytatywną i pomoc drugiemu człowiekowi ustanowiło w 2005 roku: Srebrny i Złoty Medal „Labor Omnia Vincit” („Praca Wszystko Zwycięża”). Medale te otrzymują zarówno osoby krajowe, jak i zagraniczne.

Za swą dotychczasową działalność medale otrzymali:

Skarbnik Gminy Opalenica Agnieszka Antkowiak – Żak

Ksiądz kanonik Antoni Lorenz

Prezes Zarządu Rouwdach Łęczyce Stanisław Dach

Prezes Zarządu PGKiM Komopal Michał Komorowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej PGKiM Komopal Marek Syty

Prokurent PGKiM Komopal Radosław Mądry

Burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc

Tuż przed ich wręczeniem, Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego Dr Marian Król, który osobiście pojawił się w Opalenicy, powiedział:

– To jest medal, który jest wyrazem podziękowania za solidność, za pracę, za aktywność. Ona pokazuje wzorce do naśladowania dla młodego pokolenia Polaków – uzasadniał.

Uroczystość swoimi wokalnymi popisami uświetniły Karina Knych i Aleksandra Śliwińska.

Dodajmy, że Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego to wizytówka pracy organicznej w Polsce. Zdobyło zaufanie ludzi oraz znaczących instytucji na poziomie całego kraju oraz wybranych ośrodków w Europie. Nagradza, inspiruje i kreuje to, co jest odpowiedzialne za jakość polskiej kultury, gospodarki i życia społecznego. Czyni to nieprzerwanie od ponad 20 lat.

Działalność Towarzystwa na trwale wpisała się w dzieje podmiotów życia obywatelskiego funkcjonujących pro publico bono – dla dobra publicznego. Członkami Towarzystwa są przedstawiciele rozmaitych zawodów, profesji i opiniotwórczych środowisk. Celem Towarzystwa jest, aby ich wspólne działania pokazywały i utrwalały etos pracy organicznej oraz jej rozmaite wymiary we współczesnym życiu społecznym – w myśl historycznego faktu, że Wielkopolanie zawsze charakteryzowali się wysokim poziomem cnót obywatelskich. Wartości takie jak poczucie obowiązku, odpowiedzialność za słowa i czyny, punktualność, gospodarność, rzetelność i uczciwość pozostają drogowskazami działań naszej organizacji. Naśladowanie tych cnót sprawia, że jesteśmy lepsi i bardziej świadomi swojego miejsca w społeczeństwie.

W swoim programie i działaniach Towarzystwo odwołuje się do postaci czołowego prekursora cywilizacyjnego i gospodarczego awansu Wielkopolski w XIX wieku – Hipolita Cegielskiego. Ten wielki Polak, Wielkopolanin, żył w latach 1913-1968. Mimo, że zmarł stosunkowo młodo, bo w wieku 55 lat, podejmowane przez niego przedsięwzięcia w dziedzinie gospodarki, a także w sferze nauki i kultury mają taką wagę, iż mogą być wzorcem dla kolejnych pokoleń Wielkopolan, Polaków oraz mieszkańców całego świata.

Kontynuując ideę pracy organicznej, której orędownikiem był Hipolit Cegielski, Towarzystwo upowszechnia wiedzę o jego życiu i dokonaniach służących przed laty podnoszeniu poziomu gospodarczego, edukacyjnego, kulturowego i duchowego społeczeństwa. Jest to działanie na rzecz rozwijania i utrwalania nowoczesnego pozytywizmu wśród współczesnego społeczeństwa polskiego.