100. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ

Bitwa Warszawska nazywana „Cudem nad Wisłą”  to bitwa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Była ona wielkim zwycięstwem Wojska Polskiego, które w ciężkich walkach powstrzymało i ostatecznie zmusiło do szybkiego odwrotu oddziały Armii Czerwonej.

14 sierpnia 5. Armia gen. Władysława Sikorskiego podjęła działania zaczepne na linii Wkry, natomiast 16 sierpnia niezwykle śmiałym atakiem zdobyto Nasielsk.

Bardzo ważną częścią Bitwy Warszawskiej było zdobycie 15 sierpnia przez kaliski 203. Pułk Ułanów sztabu 4. Armii sowieckiej w Ciechanowie. Wraz z nim Polacy opanowali kancelarię armii sowieckiej, magazyny i jedną z radiostacji, która służyła Sowietom do utrzymywania łączności z dowództwem. Podjęto decyzję o przestrojeniu polskiego nadajnika na częstotliwość sowiecką i rozpoczęto zagłuszanie nadajników wroga, dzięki czemu sowieci nie mogli odbierać rozkazów. Brak łączności praktycznie wyeliminował więc 4. Armię z bitwy o Warszawę.

Z kolei 16 sierpnia, dzięki działaniom marszałka Piłsudskiego nastąpił przełom. Dowodzona przez niego, tzw. grupa manewrowa przełamała obronę bolszewicką w rejonie Kocka i Cycowa, a następnie zaatakowała tyły wojsk bolszewickich nacierających na Warszawę. Armia Czerwona poniosła znaczne starty, w tym kilkudziesięciu rannych i zabitych oraz wziętych do niewoli. 16 sierpnia był to decydującym i przełomowym momentem Bitwy Warszawskiej, ale z racji obchodzonego dzień wcześniej  święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej datę „Cudu nad Wisłą” ustalono na 15 sierpnia.

Zwycięstwo pozwoliło w perspektywie kilku miesięcy na podpisanie korzystnego dla strony polskiej zawieszenia broni, a następnie formalnego zakończenia wojny w postaci traktatu ryskiego z 18 marca 1921 r. Wojna ta była największym konfliktem zbrojnym stoczonym przez tworzone wówczas Wojsko Polskie, uznana jest również za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała ona o zachowaniu niedawno odzyskanej niepodległości i określenie granic odradzającej się po ponad wiekowej niewoli Polski, a także przekreśliła plany rozprzestrzenienia się komunizmu na Europę Zachodnią. Zwycięstwo pozwoliło w perspektywie kilku miesięcy na podpisanie korzystnego dla strony polskiej zawieszenia broni, a następnie formalnego zakończenia wojny w postaci traktatu ryskiego z 18 marca 1921 r.