Dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym?

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku! Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. I właśnie ten dzień ma być nowym świętem państwowym.

W miniony poniedziałek apel w tej sprawie, poparty aż ośmioma tysiącami podpisów mieszkańców Wielkopolski, trafił do prezydenta, Andrzeja Dudy.

Święto narodowe jest należne Wielkopolanom, jest należne pamięci bohaterów, którzy wtedy Wielkopolskę dla Polski odzyskali – powiedział w Warszawie, w czasie uroczystego przekazania apelu Wielkopolan i zebranych podpisów, prezydent. Zapewnił również, że dołoży wszelkich starań, aby projekt ustawy wprowadzającej nowe święto narodowe „niezwłocznie” znalazł się na biurku Marszałek Sejmu, Elżbiety Witek. Jak dodał ma nadzieję, że nowe święto pojawi się w kalendarzu jeszcze w tym roku.

W Pałacu Prezydenckim, z głową państwa, spotkali się pomysłodawcy ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym. Byli wśród nich: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Opalenicę reprezentowali burmistrz Tomasz Szulc i Krzysztof Sadowski – dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy, które nosi imię Powstańców Wielkopolskich.

– Od wielu lat angażuję się w działania, które mają na celu podtrzymanie i kultywowanie pamięci o tamtym, zwycięskim zrywie niepodległościowym. To dla mnie bardzo ważne. Dlatego też każdego roku 27 grudnia organizujemy w Opalenicy uroczystości związane z wybuchem powstania, a na drugi dzień ruszamy do Warszawy. Przy zaangażowaniu wielu opaleniczan, a w szczególności dyrektora Krzysztofa Sadowskiego, wysyłamy kilka autobusów, w których jadą dzieci, młodzież, emeryci, nauczyciele, przekrój jest bardzo szeroki… Corocznie oddajemy hołd powstańcom przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a później jedziemy na wojskowy cmentarz na Powązkach, gdzie również są mogiły powstańców wielkopolskich. Ważne jest też to, że tego dnia o naszym powstaniu dowiadują się również warszawiacy – mówi burmistrz, Tomasz Szulc.

Powstanie Wielkopolskie było największym, zwycięskim zrywem niepodległościowym, do którego doszło na terenie zaborów.