Kolejna przygoda opalenickiej mundurówki

Tradycyjnie już, uczniowie klas służb mundurowych(1B, 2B, 3B i 4B) z Zespołu Szkół w Opalenicy, wraz z nauczycielami: Aleksandrą Guderian – Lossy, Agatą Skrzypczak i Elżbietą Mortką, wybrali się do Łężeczek, aby odbyć tam trzydniowe szkolenie (29.09 – 01.10.2023 r.) I tym razem program był bardzo urozmaicony i niezwykle napięty; ukierunkowany na aktywność fizycznąmłodzieży i jej dyscyplinę. Dlatego każdy dzień rozpoczynał się od wczesnoporannych ćwiczeń fizycznych, po których następowała oczywiście poranna toaleta, przygotowanie do śniadania i apel. Po zajęciach mundurówka mogła korzystać też z basenu i boiska.

Jak co roku, bardzo duże zainteresowanie wśród młodzieży wzbudziło szkolenie z zakresu podstawy musztry wojskowej. Uczestnicy przeszli szkolenie z musztry indywidualnej. W tej części kursu zostali zapoznani z podstawowymi komendami oraz postawami żołnierskiego drylu. Dobre opanowanie tych elementów zajęło grupie trochę czasu, ale było konieczne, aby przejść do kolejnego etapu wojskowego szkolenia, jakim jest formowanie szyków. Musztrę poprowadził chorąży Dawid Piechocki z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny.

Jak się okazało, sporą atrakcją dla licealistów było szkolenie z musztry policyjnej. Na wstępie aspirant sztabowy Adam Flens – Kierownik Posterunku Policji w Miedzichowie i aspirant Jakub Wojciechowski z Wydziału Ruchu Drogowego w Nowym Tomyślu orazNaczelnik Wydziału Prewencji KPP w Międzychodzie – komisarz Jan Wieczorek  omówili musztrę oraz przedstawili komendy z nią związane. Następnie uczniowie, ubrani w policyjny sprzęt, ćwiczyli szyki obronne, które są stosowane między innymi przy zabezpieczaniu imprez masowych. Zajęcia te, sądząc po zaangażowaniu uczniów, były przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Kolejny dzień szkolenia przebiegał pod hasłem musztry zespołowej. Uczestnicy uczyli się przeformowania szyków oraz kroku defiladowego, a także składania meldunków przełożonemu.Poznane umiejętności trzeba było zaprezentować w elementach ceremoniału wojskowego mającego przygotować młodzież do uroczystości składania przysięgi.

Ostatniego dnia uczniowie z klas służb mundurowych przeszli szkolenie z zakresu pożarnictwa. Na ten etap nauki przybyli starszy ogniomistrz Tomasz Jankowski (jednocześnie druh OSP z Chrzypska Wielkiego), młodszy ogniomistrz Dawid Wittchen, starszy sekcyjny Tomasz Mądrowski i strażak Łukasz Wolf z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie. Uczniowie zapoznali się w trakcie tego szkolenia z podręcznym sprzętem gaśniczym, jego przeznaczeniem oraz zasadami obsługi. Uczyli się też rozwijania linii ssawnych, gaśniczych i operowania prądami gaśniczymi. Przećwiczyli też najistotniejsze elementy pierwszej pomocy.

Na zajęciach pojawili się też druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Chrzypska Wielkiego: wspomniany już wyżej druh Tomasz Jankowski i druh Eryk Kokot. Strażacy przybliżyli mundurówce informacje dotyczące ratownictwa wodnego z wykorzystaniem łodzi ratowniczych i dronów podwodnych, Omówili także techniki podejmowania osób poszkodowanych z wody.Bardzo atrakcyjne dla młodzieży były przejażdżki łodzią ratowniczą.
Na zajęciach pojawili się też przedstawiciele z Wojskowego Centrum Rekrutacji z Nowego Tomyśla. Pani ppor. Dorota Kostańska przekazała uczestnikom obozu informacje dotyczące służby wojskowej. Przekazała też kilka cennych wskazówek, jak uczniowie mogą rozpocząć swoją karierę w wojsku po ukończeniu szkoły.

Młodzież, a szczególnie klasa pierwsza, dla której to szkolenie było czymś zupełnie nowym, jest niezwykle zadowolona z zajęć i przeprowadzonych ćwiczeń i już myśli o następnych szkoleniach. Nie ulega wątpliwości, że w ich trakcie znacząco podnosi swoją wiedzę i umiejętności. Uczy się też dyscypliny, której dzisiejszym uczniom czasem brakuje.

Wszyscy uczestnicy i opiekunowie składają serdeczne podziękowania osobom i instytucjom, które przyczyniły się do urozmaicenia szkolenia.

Elżbieta Mortka
Koordynator Klas Służb Mundurowych