MUNDURÓWKA TO NIE TYLKO KLASA – TO PRZYGODA ŻYCIA!

Kolejny już raz uczniowie klas służb mundurowych(1B, 2B, 3B i 4EP) z Zespołu Szkół w Opalenicy, wraz z nauczycielami: Aleksandrą Guderian-Lossy, Agatą Skrzypczak i Elżbietą Mortką, wybrali się do Łężeczek, aby odbyć tam trzydniowe szkolenie ( 7-9 października 2022 r.) I tym razem program był bardzo urozmaicony i niezwykle napięty; ukierunkowany na aktywność fizyczną i dyscyplinę młodzieży. Dlatego każdy dzień rozpoczynał się od wczesnoporannych ćwiczeń fizycznych, po których następowała oczywiście poranna toaleta, przygotowanie do śniadania i apel. Po zajęciach mundurówka mogła korzystać też z basenu, siłowni i boiska.

Jak co roku, bardzo duże zainteresowanie wśród młodzieży wzbudziło szkolenie z zakresu podstawy musztry wojskowej i policyjnej.Uczestnicy przeszli szkolenie z musztry indywidualnej. W tej części kursu zostali zapoznani z podstawowymi komendami oraz postawami żołnierskiego drylu. Dobre opanowanie tych elementów zajęło grupie trochę czasu, ale było konieczne, aby przejść do kolejnego etapu wojskowego szkolenia, jakim jest formowanie szyków. Musztrę poprowadzili aspirant sztabowy Adam Flens – Kierownik Posterunku Policji w Miedzichowie i kapral Marcin Dąbrowski z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Kolejny dzień szkolenia przebiegał pod hasłem musztry zespołowej. Uczestnicy uczyli się przeformowania szyków oraz kroku defiladowego, a także składania meldunków przełożonemu. Poznane umiejętności trzeba było zaprezentować w elementach ceremoniału wojskowego mającego przygotować młodzież do uroczystości składania przysięgi.

Ostatniego dnia uczniowie z klas służb mundurowych przeszli szkolenie z zakresu pożarnictwa. Na ten etap nauki przybyli st. ogniomistrz Artur Wylegała, ogniomistrz Szymon Jaworek i st. sekcyjny Szymon Prentki z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie. Uczniowie zapoznali się w trakcie tego szkolenia z podręcznym sprzętem gaśniczym, jego przeznaczeniem oraz zasadami obsługi. Uczyli się też rozwijania linii ssawnych, gaśniczych i operowania prądami gaśniczymi.
Na zajęciach pojawili się też druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Chrzypska Wielkiego: Krzysztof Stańko, Jakub Ślusakiewicz i Patryk Prędki. Strażacy przybliżyli mundurówce informacje dotyczące ratownictwa wodnego z wykorzystaniem łodzi ratowniczych i dronów podwodnych, Omówili także techniki podejmowania osób poszkodowanych z wody. Bardzo dużą atrakcją dla młodzieży były przejażdżki łodzią ratowniczą oraz możliwość wypróbowania kombinezonu przeznaczonego do pracy w wodzie, a stosowanego w akcjach ratowniczych prowadzonych przez Straż Pożarną. Jego zaletą jest wodoszczelność i niezatapialność.

Młodzież jest niezwykle zadowolona z zajęć i przeprowadzonych ćwiczeń i już myśli o następnych szkoleniach. Nie ulega wątpliwości, że w ich trakcie znacząco podnosi swoją wiedzę i umiejętności. Wszyscy uczestnicy i opiekunowie składają serdeczne podziękowania osobom i instytucjom, które przyczyniły się do urozmaicenia szkolenia.

Elżbieta Mortka
Koordynator Klas Służb Mundurowych