PORADNIK ANTYSMOGOWY

W CZYM I CZYM MOŻEMY PALIĆ W PIECACH?

 

Rozpoczął się sezon grzewczy. Przypominamy, że Uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18 grudnia 2017 r. tzw. „uchwałą antysmogową” wprowadzono ograniczenia i zakazy dotyczące instalacji, w którym następuje spalanie paliw stałych oraz stosowanych paliw.

 DOPUSZCZONE DO STOSOWANIA URZĄDZENIA GRZEWCZE:

  1. Kotły:
  • muszą spełniać wymagania rozporządzenia Komisji UE 2015/1189 (EKOPROJEKT) w zakresie efektywności energetycznej i norm emisyjnych,
  • muszą zapewniać automatyczne podawanie paliwa,
  • nie mogą posiadać rusztu awaryjnego oraz elementów pozwalających jego zamontowanie,

Powyższe wymagania będą obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku dla kotłów bezklasowych (tzw. „kopciuchów” ) jeśli zostały uruchomione przed 1 maja 2018 roku.  Okresem granicznym użytkowania kotłów klasy 3 i 4 jest 1 stycznia 2028 roku.          Kotły 5 klasy, przy zachowaniu pełnej sprawności eksploatacyjnej będą mogły być użytkowane bezterminowo.

  1. Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (piece, kominki, kozy):
  • musza spełniać wymagania rozporządzenia Komisji UE (EKOPROJEKT) w zakresie efektywności energetycznej i norm emisyjnych,
  • wymagania dla miejscowych ogrzewacze pomieszczeń zainstalowanych przed 1 maja 2018 r. obowiązują od 1 stycznia 2026 r. chyba, że instalacje te będą:

– osiągać sprawność cieplną na poziome co najmniej 80%, lub                                              – zostaną wyposażone w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu (ekofiltry) do wartości określonych w rozporządzeniu komisji UE 2015/1185 (EKOPROJEKT).

OD 1 MAJA 2018 ROKU ZAKAZUJE SIĘ SPALANIA:

  1. Węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem,
  2. Mułów i flotokoncentratów oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  3. Paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15% (miał najgorszej jakości),
  4. Węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, nie spełniających któregokolwiek z poniższych parametrów jakościowych:

– wartość opałowa co najmniej 23MJ/kg,

– zawartość popiołu nie więcej niż 10%,

– zawartość siarki nie więcej niż 0,8%

  1. Biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

Do paliw określanych jako biomasa stała zalicza się głównie: drewno, pelet oraz słomę. Drewno o wilgotności poniżej 20% można uzyskać poprzez jego sezonowanie (suszenie naturalne) przez okres co najmniej pół roku do kilku lat, bądź poprzez suszenie sztuczne.

Kupując opał sprzedawca jest zobowiązany wydać nam kopię świadectwa jakości poświadczoną za zgodność z oryginałem. Tym świadectwem będziemy musieli się okazać podczas kontroli!

Kontrole prowadzone będą przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej i pracowników urzędu.  Przypominamy, że piece w domach mieszkalnych nie są przeznaczone do spalania odpadów. Spalanie odpadów jest łamaniem przepisów antysmogowych, a ujawnienie takich zachowań spotka się ze zdecydowaną reakcją Straży Miejskiej i będzie skutkować karami.

Przypadki zanieczyszczenia powietrza można zgłaszać Straży Miejskiej pod                        nr tel.  602 771 857  lub na adres sm@opalenica.pl oraz do Urzędu Miejskiego w Opalenicy w godzinach pracy Urzędu  pod nr tel. 697 873 195 lub na adres  gospodarka@opalenica.pl.

 

PORADNIK ANTYSMOGOWY