Wielkopolska Pyrą słynie.

W sobotnie słoneczne, jesienne popołudnie 21 października w altanie nad stawem w Dakowach Mokrych odbyły się warsztaty kulinarne „PIECZENIE PYRY W OGNISKU Z REGIONALNYM GZIKIEM” z projektu Działaj Lokalnie pt. „Lato pełne smaku – międzypokoleniowe warsztaty kulinarne”

Warsztaty miały za zadanie zaprezentować lokalny przysmak tzn. PYRĘ na kilka sposobów. W sobotę obecni w altanie skosztowali pyry pieczonej w ognisku z gzikiem oraz ze śledzikiem w śmietanie. Po kilku słowach wprowadzenia przez prezes Stowarzyszenia Razem dla wsi Dakowy Mokre Urszulę Radniecką nastąpiła część praktyczna czyli przygotowywanie jedzenia. Część kulinarną prowadziła członkini Daria Parczała, która jest z zawodu kucharką. 

Uczestnicy warsztatów pod czujnym okiem szefowej i dzięki jej wskazówką przyrządzali gzik i śledzie.  Chętnych do pomocy nie brakowało, bo prężnie zaangażowały się dzieci  ze Szkoły Podstawowej w Dakowach Mokrych. W oczekiwaniu na dania główne obecni mogli porozmawiać przy kubku ciepłej herbaty i kawy, a dla najmłodszych przygotowano popcorn. Pogoda sprzyjała biesiadowaniu, złota polska jesień dodała cząstkę od siebie w tym dniu zapewniając słoneczne popołudnie. 

Na warsztaty zawitali również zaproszeni goście, a mianowicie: p. burmistrz Tomasz Szulc, wiceburmistrz p, Paweł Jakubowski, p. sołtys Daków Mokrych Elżbieta Radniecka oraz przewodnicząca KGW w Dakowach Mokrych Justyna Sapor. 

Przygotowanie warsztatów również wsparła Magdalena Kolata, która produkuje „swojskie sery” i przekazała je do konsumpcji, p.Krzysztof Szurkowski również zakupił twaróg do gzika, a  p.Henryk Frąckowiak użyczył kije do ogniska, na których dzieci mogły również upiec kiełbaski. Miejsce na warsztaty czyli altanę udostępniła p. sołtys.  

Organizatorki warsztatów podkreślają, że każdy przejaw sympatii i pomoc jaką oferują mieszkańcy podczas przygotowywania spotkań utwierdza w przekonaniu, że warto zacieśniać więzi wśród mieszkańców wioski. Międzypokoleniowe spotkania wpływają pozytywnie na relacje ludzi. Wszystkim uczestnikom warsztatów za tak liczne przybycie i udział organizatorki serdecznie dziękują. To był bardzo udany dzień.

Projekt dofinansowano ze środków programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropi w Polsce i Lokalna Grupa Działania KOLD.

red. Anna Kornosz